Bugun...


Mucize Besin; Anne Sütü
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, hiçbir masrafı ve yan etkisi olmayan sütün mucizevî bir besin olduğunu söyledi.

Mucize Besin; Anne Sütü
+ -

Diyarbakır Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan; 1-7 Ekim emzirme haftası münasebetiyle yaptığı açıklama ile emzirmenin önemini anlattı.

Tüm bebeklerin ve çocukların, sağlıklı olmak ve bu sağlığı devam ettirmek için yeterince beslenme hakkına sahip olduklarını hatırlatan Dr. Aslan, bebek ve çocuklarda bunun en güzel ve ideal yönteminin Anne Sütü ile beslenme olduğunu ifade etti.

Aslan, "Mükemmel özellikleri nedeni ile Anne Sütü, üstün besleme özelliğine sahip, bebeklik ve çocukluk döneminde sık karşılaştığımız enfeksiyonlardan ta ileri yaşlarda görülen kanser hastalıklarına varıncaya kadar tüm hastalıklara karşı koruyucu ehemmiyete haiz olan, beyin ve vücut gelişimini optimum düzeyde organize eden, bunları yaparken anne ile yavrusu arasındaki duygusal bağı en yüksek seviyeye çıkaran, anne için de sağlığına çok olumlu katkıları olan ve hiçbir masrafı ve yan etkisi de olmayan bir mucize besindir" dedi.

Anne sütünün doğru veriliş şekli önemli olduğunu belirten Aslan; "İstenilen sağlıklı beslemeye ulaşabilmek için, tüm bebeklerimizin (özel tıbbi durumlar hariç) doğar doğmaz, ilk yarım saat içinde emzirilmeye başlanması, su dâhil başka herhangi bir besin verilmeksizin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra yine anne sütü ağırlıklı olmak üzere yavaş yavaş ek gıdalara geçilmesi ve emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi gerekmektedir" diye konuştu.


1991 yılından itibaren UNICEF teşvik ediyor


Anne sütü ile beslenmenin teşvik edilmesi, emzirmenin korunması ve desteklenmesine yönelik olarak, 1991 yılından itibaren UNICEF işbirliğinde 'Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları' programı yürütüldüğünü ifade eden Dr. Aslan şunları söyledi:

"Uluslararası standartlar kapsamında doğru anne sütü uygulamalarını rutin hizmet sunumuna yansıtan birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına 'Bebek Dostu' ünvanı verilmektedir. Bebek Dostu unvanı sadece sağlık kurumları ile kısıtlı olmayıp, anne sütü ile beslemeyi destekleyen kurumlara, işyerlerine, fabrikalara da bu unvan verilmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde Anne Sütünün bebek beslenmesi ve sağlığındaki birincil ve vazgeçilmez özellikleri nedeni ile üzerinde önemle durulmaktadır. Anne Sütünün önemini vurgulamak, toplumu bilinçlendirmek üzere 1-7 Ekim Haftası 'Dünya Emzirme Haftası' olarak kutlanmaktadır.


Anne sütüne teşvik edelim
Anne sütü ile beslenme bebeklerin en doğal hakkıdır. Bebekleri bu eşsiz besinden mahrum etmeyelim. İlk altı ay sadece, altı aydan sonra da iki yaşına kadar anne sütü ağırlıklı olmak üzere ek besinlerle birlikte anne sütünün verilmesini teşvik edelim"


Emzirmenin anne yönünden yararları;

Emzirme, ekonomik, hazırlanması kolay, anne ve bebek için uygun bir işlemdir. • Anne-bebekte sevgi bağının kurulmasına yardımcı olur, güven duygusunun gelişmesine katkı sağlar ve annede strese karşı tahammül gelişmesini sağlar. • Anne Emzirme sayesinde eski kilosuna daha çabuk kavuşur. Araştırmalar emzirmenin meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Anne sütü almanın bebek yönünden yararları;

Anne sütü sindirimi kolay, uygun ısıda, mikropların bulaşmasından uzak bir yapıdadır.
Anne sütü ile beslenen bebeklerde; İshal, kabızlık, karın ağrısı, alt solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, ciddi ishaller, enfeksiyonlar, ani bebek ölümü görülme sıklığı mama ile beslenenlere göre daha düşüktür. • Anne sütü alan bebekler, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, lenfoma ve ileri yıllarda oluşabilecek allerjiler açısından daha düşük risk taşırlar.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI